Rekuperatory mogą być wyposażone w jeden z czterech rodzajów wymiennika ciepła: krzyżowy, obrotowy, przeciwprądowy lub krzyżowo-przeciwprądowy. Różnią się one budową i sprawnością, czyli zdolnością odzysku ciepła z powietrza zużytego i ogrzania nim powietrza świeżego, oraz kilka innymi funkcjami, np. odpornością na szronienie w ujemnej temperaturze.
Rekuperatory z wymiennikiem obrotowym stosuje się przeważnie w obiektach przemysłowych. Wymiennik ma postać obracającego się w tempie 10-20 obr./min bębna, w którym umieszczono płyty porowe z kanalikami. Minusem takiego rozwiązania jest częściowe mieszanie się strumieni powietrza, dlatego nie nadaje się ono do domów, obiektów użytkowych typu biura, szkoły, urzędy.
Zaletami wymiennika obrotowego są: cena, bardzo wysoka sprawność dochodząca do 90 proc oraz możliwość odzyskiwania wilgoci. Opcja ta przydaje się zwłaszcza zimą, gdy po podgrzaniu świeże powietrze jest wysuszone, co wywołać może podrażnienia strun i innych elementów układu oddechowego i aparatu mowy. Dzięki możliwości regulowania prędkości obrotów można zapobiec zjawisku usuwania wilgoci na zewnątrz wymiennika.
Dlaczego nie zaleca się montowania rekuperatora z ruchomym wymiennikiem w obiektach mieszkalnych? Grozi to mieszaniem się zapachów np. z kuchni i łazienki ze świeżym powietrzem i obniżeniem komfortu.