Energia płynie z ziemi. Ten tytuł artykułu to akurat żadna nowość, od wieków wiadomo przecież, że ciepło można wydobywać z ziemi. Nie będzie to niestety ciepło zdolne do ogrzewania domu czy schłodzenia domu w najgorętsze dni. Na pewno jednak ciepło z ziemi jest zdrowe a i dla domu nadzwyczaj przydatne.
Żeby zrozumieć, ile korzyści może przynieść energia cieplna z gruntu trzeba zrozumieć jakie funkcje może spełniać zainstalowany w nowo budowanym domu gruntowy wymiennik ciepła z rekuperatorem. W takich wymiennikach najczęściej stosuje się rekuperatory bezkanałowe, ale o tym dokładniej za chwilę.
Najpierw wyjaśnię co może dawać gruntowy wymiennik ciepła. Otóż, załóżmy, że stworzyliśmy odpowiednią instalację na głębokości, gdzie grunt, dzięki naturalnej energii cieplnej będzie miał zawsze dziesięć stopni Celsjusza. Głębokość na jakiej powinien przebiegać kanał czepny, dla takiej temperatury to około 10 stopni Celsjusza. W tym układzie główny wymiennik ciepła znajdował się będzie w naszej piwnicy, na wysokości równej głębokości kanału czepnego.
Latem, układ będzie wchłaniał gorące powietrze i w naturalny sposób schładzał je do temperatury, jaką możemy zmierzyć pod ziemią, czyli tą umowną w wysokości 10 stopni. Zyskujemy więc bezpłatną klimatyzację skutecznie schładzającą nasz dom.
Zimą, musimy zastosować rekuperatory bezkanałowe, gdyż to właśnie dzięki rekuperacji zyskamy możliwość ogrzania powietrza wraz z jego oczyszczeniem. Zatem zimą nasz gruntowy wymiennik będzie pochłaniał zimne powietrze, a następnie dzięki rekuperacji oczyszczał je. Grunt ogrzeje powietrze do określonej temperatury, tak więc zyskujemy w domu wentylację, bez konieczności na przykład otwierania okien. Prawda, że jest to proste? Pamiętajmy, że zimą koniecznością są rekuperatory bezkanałowe pracujące wraz z wymiennikiem.